Menu

ecrivain

mini-recenzje przeczytanych książek, obejrzanych filmów

„Paryż na widelcu” Stephen Clarke

ecrivain

 

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o stolicy Francji, ale boicie się zapytać

 

Paryż na widelcu: sekretne życie miasta / Stephen Clarke; przełożyła Hanna Baltyn. – Warszawa: Wydawnictwo W.A.B, 2012. – 334 [2] s.; 21 cm. – Tytuł oryginału: Paris Revealed. – ISBN 9788377476642

 

Okładka książki

Źródło: http://www.grupawydawniczafoksal.com/ksiazki/paryz-na-widelcu-sekretne-zycie-miasta-1.html

 

„Paryż zawdzięcza swój sukces cechom prawdziwej gwiazdy. Ale, inaczej niż w przypadku celebrytów, najlepiej wygląda z bliska. Zachwyca nawet bladym świtem, bez makijażu i z resztkami snu na oczach. Nieźle jak na liczącą dwa wieki staruszkę”. (s. 13)

 

„Większość paryżan musiała przejść proces aklimatyzacji, nie urodziła się bowiem tutaj. Przybyli ze wszystkich stron świata, łącznie z innymi regionami Francji, i musieli pokonać wiele progów i barier, aby wreszcie dobić do mety jako w pełni paryscy paryżanie.” (s. 33)

 

Vide-grenier [wyprzedaż garażowa] to nie tylko pole do socjologicznych badań paryskiej ulicy. To także skarbiec dla każdego, kto chciałby przywieźć do domu niekonwencjonalną, acz charakterystyczną dla Francji pamiątkę z podróży”. (s. 66)

 

„W połowie XIX wieku baron Haussmann, patron nie tylko jednego z największych bulwarów Paryża, ale także całego śródmiejskiego stylu, wyburzył wiele średniowiecznych domów, kościołów i pałaców, tak że Paryż zyskał przydomek Ville Lumière („Miasto Światła” – nie od ilości i jakości oświetlenia, jak to się czasem błędnie interpretuje, ale od słońca oświetlającego szerokie trasy wytyczone przez Haussmanna na miejscu pierwotnej stolicy”. (s. 136-137)

 

„O każdej porze dnia, a zwłaszcza wieczorami, podczas spaceru od École Militaire bliskość ogromnej wieży zapiera dech w piersiach. W tym nisko położonym mieście robi to piorunujące wrażenie – i żeby się otrząsnąć naprawdę, potrzeba kieliszka szampana”. (s. 166)

 

„Ludzie przyjeżdżają do Paryża, żeby na własne oczy zobaczyć elegancję, z której słyną paryżanie (a zwłaszcza paryżanki), ale warto przygotować się na rozczarowanie”. (s. 235)

 

„Być w Paryżu i nie widzieć impresjonistów to tak, jakby ani razu nie zjeść croissanta. Z tym że francuskie rogaliki piecze się każdego ranka, a impresjoniści przestali malować przeszło sto lat temu”. (s. 289)

 

OPIS

 

Czy wiesz…

…jakie jest w Paryżu najbardziej romantyczne miejsce, by powiedzieć „kocham cię”? A jakie najbardziej seksowne?

… gdzie znaleźć najlepsze dzieła sztuki, ale z dala od tłumów?

…dlaczego paryscy mężczyźni mają zwyczaj sikać na ulicy?

…czym zajmują się obrońcy praw zwierząt w paryskim metrze?

 

Stephen Clarke odkrywa wszystko, co paryżanie wiedzą o swoim mieście, ale czego nie chcą wam powiedzieć.

 

Nie znajdziecie w tej książce nużących opisów szlaków historycznych ani porad w rodzaju „gdzie każdy turysta udać się powinien”. Autor nie zabierze nas przed oblicze Mony Lisy ani na szczyt wieży Eiffla. Zwiedzicie raczej te zakamarki stolicy Francji, do których turyści zwykle nie trafiają (bo nikt ich tam nie prowadzi). 
Jest zabawnie, ciekawie, a czasami nawet włos się na głowie jeży – bo kto by pomyślał, że wynajęcie mieszkania w tym „idealnym mieście" graniczy z cudem. 
Jeśli kiedykolwiek zdecydujecie się odwiedzić Paryż, powinniście koniecznie przeczytać książkę Clarke'a. Bez niej będziecie jak ślimak bez nogi.

 

RECENZJE

 

„Zatem moja książka to studium Paryża oglądanego okiem mieszkańca, przewodnik nie dzielnica po dzielnicy, muzeum po muzeum, ale poprzez tematy. Na przykład piszę o chodnikach albo ludziach pracujących na nich czy obok nich; o tym, jak, dlaczego i kiedy korzystać z metra; o miejskiej obsesji na punkcie wody, która płynie w studzienkach albo wytryskuje w fontannach i zalewa miasto raz na sto lat (Francuzi myślą, że kalendarz jest metryczny, więc spodziewają się powodzi dokładnie co stulecie). Piszę też o innych rzeczach”.
Stephen Clarke

 

„Dzięki jego książce odkryjemy Paryż o wielokroć ciekawszy od tego, który znamy ze szkoły czy z bezdusznych przewodników”.
www.szczecinczyta.pl

 

„To książka o tym, co jest zaskakujące, ot, choćby w jaki zakątek warto zajrzeć, jak i dlaczego właśnie tak, a nie inaczej wyglądają stacje metra, które są nawet warte uwagi, a których raczej trzeba unikać”.
Maria Kolesiewicz, www.dziennikwschodni.pl
 

„Autor zabiera ciekawego czytelnika w niezapomnianą podróż po zakamarkach Paryża, jego historii i tajemnicach. Prowadzona ze swadą opowieść urozmaicona jest pikantnymi szczegółami oraz dowcipnymi anegdotami, które sprawiają, że książkę czyta się jak powieść obyczajową”.
www.kulturatka.pl

 

O AUTORZE

Stephen Clarke urodził się w 1959 roku w St Albans w Anglii. Studiował w Oksfordzie. Od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Paryżu.

Autor bestsellerowego cyklu „Merde”: „Merde! Rok w Paryżu” (2006), „Merde! W rzeczy samej” (2007), „Merde! Chodzi po ludziach” (2008), „M jak merde!” (2010), „Merde Faktor” (2013). Autor poradnika „Jak rozmawiać ze ślimakiem. Dziesięć przykazań, które pomogą ci zrozumieć Francuzów” (2008) oraz „1000 lat wkurzania Francuzów” (2012).

 

 

INNE WYDANIA

E-book: Wydawnictwo W.A.B, 2012. – 370 s. – Format epup, mobi. – ISBN 9788377474181

 

Audiobook: Biblioteka Akustyczna, 2012. – 1 płyta (CD) (9 godz. 30 min): digital, stereo.; 12 cm. – Format mp3. – Czyta Marcin Rudziński. – ISBN 9788363162443

Okładka audiobooka

Źródło: http://www.publio.pl/paryz-na-widelcu-stephen-clarke,p55937.html

 

© ecrivain
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci