Menu

ecrivain

mini-recenzje przeczytanych książek, obejrzanych filmów

„Zanim zasnę” S. J. Watson [książka]

ecrivain

 

Na pewno wiesz kim jesteś?

 

Zanim zasnę / S. J. Watson; przełożyła Ewa Penksyk-Kluczkowska. – Wyd. 2. – Katowice: Sonia Draga, 2014. – 406 [2] s. ; 20 cm. – Tytuł oryginału: Before I go to sleep. – ISBN 978-83-7508-999-8

 

Okładka książki

Źródło: http://www.soniadraga.pl/produkt/1133/thriller-i-sensacja-zanim-zasne-wyd-filmowe.html

 

„Obca sypialnia. Nieznajoma. Nie wiem, gdzie jestem, skąd się tu wzięłam. Nie wiem, jak dotrę do domu”. (s. 13)

 

„Twarz, na którą patrzę, nie należy do mnie. Oklapnięte włosy są obcięte o wiele krócej, niż ja się strzygę, kąciki ust opuszczone. Krzyczę bezgłośnym szlochem, który przerodziłby się we wrzask, gdybym go wydobyła, i nagle dostrzegam oczy. Skóra wokół nich jest pomarszczona, owszem, ale to moje oczy. Osoba w lustrze to ja, tyle że jestem o dwadzieścia lat za stara. O dwadzieścia pięć. O więcej” (s. 15)

 

„Nie pamiętam. Niczego. W tym domu nie ma ani jednej rzeczy, o której bym wiedziała, że już ją widziałam. Ani jednej fotografii – ani wokół lustra, ani w albumie z pamiątkami, który mam przed sobą – która by wywołała wspomnienie momentu, gdy została zrobiona, nie mogę sobie przypomnieć żadnej chwili z Benem poza tymi spędzonymi od pobudki dzisiaj rano. Mam wrażenie, że mój umysł jest całkowicie pusty”. (s. 25)

 

„Stoję bez ruchu,. Znowu dopada mnie strach. Ten sam strach, którego doświadczyłam przed pensjonatem, choć w jakiś sposób gorszy. Robi mi się zimno. Coś jest nie tak, ale nie umiem określić co. Oddycham głęboko, lecz nie daję rady wciągnąć do płuc dostatecznej ilości powietrza. Czuję się, jakbym miała utonąć.” (s. 339)

 

„Wzdragam się, kiedy dociera do mnie prawda: jestem w niebezpieczeństwie. Wracam na początek pamiętnika, żeby zapisać tam słowa , lecz stwierdzam, że te słowa już tam widnieją. Nie pamiętam, żebym je zapisywała. Ale przecież nic nie pamiętam”.  (s. 364)

 

OPIS

Wspomnienia nas definiują.

Wyobraź, więc sobie, że tracisz je za każdym razem, kiedy zapadasz w sen.

Zapominasz, jak się nazywasz, kim jesteś.

Nie pamiętasz wydarzeń z przeszłości, nie rozpoznajesz ludzi, których kochasz – wszystko to znika w ciągu jednej nocy.

A jedyna osoba, której ufasz być może mówi ci jedynie połowę prawdy...

 

Christine budzi się co rano w obcym łóżku u boku obcego mężczyzny. W lustrze widzi twarz nieznajomej kobiety, dużo starszej od niej. I co rano się dowiaduje, że to jej twarz, jej mąż, jej łóżko. Że przed dwudziestu laty na skutek wypadku straciła zdolność zapamiętywania. Co rano przeżywa wstrząs, co rano musi się z nim godzić. Jej życie wydaje się tragicznie proste.

Powoli jednak okazuje się, że ta prostota jest pozorna. Że Christine ma na przykład swojego neurologa, o którym nie wie jej mąż, że prowadzi pamiętnik, dzięki któremu może częściowo zapełnić luki w pamięci. Kobietę zaczyna niepokoić jej całkowita zależność od męża. Okazuje się, że ma jakieś inne wspomnienia niż te, które co rano pieczołowicie mąż odtwarza.

Christine zaczyna stawiać nowe pytania – jak wyglądał jej wypadek, dlaczego nie mają dzieci, co się stało z jej przyjaciółką. Im bardziej się zbliża do prawdy, tym bardziej niewiarygodna się ona staje…

 

RECENZJE

Prawdziwie zachwycający debiut. Główna postać, Christine, jest przepięknie naszkicowana. Trudno wyobrazić sobie bardziej frapujący, wiarygodny i życzliwy portret okaleczonego człowieka. Pokochałam ja od początku do końca.
Mo Hayder, autorka „Granicy mroku”
 
Dalece niepokojący debiut, który stawia najbardziej przerażające pytanie: co nam pozostanie, kiedy stracimy tożsamość?.
Val McDermid, autorka „Gorączki kości”
 
Absolutna bomba... bezbłędna.
„The Daily Mail”
 
Zanim zasnę" to przyjemny, a zarazem imponujący debiut. Zawiera prawdę moralną: nie zapominaj o swoich bliskich.
James Kidd, „The Independent”

 

NAGRODY

  • Galaxy National Book Award
  • Crime Writers’ Association John Creasey New Blood

 

O AUTORZE

S. J. Watson urodził się w Stourbridge, w hrabstwie West Midlands w Anglii. Ukończył fizykę na Uniwersytecie Birmingham. Po skończeniu studiów przeprowadził się do Londynu, gdzie pracował dla brytyjskiej służby zdrowia NHS zajmując się diagnostyką i leczeniem osób upośledzonych słuchowo.

Wieczorami pisał. W 2008 roku został przyjęty do Faber Academy na kurs powieściopisarski, którego efektem jest powieść „Zanim zasnę”.

Książka trafiła na prestiżową listę „The New Tork Timesa” od razu na siódmą pozycję. Powieść znalazła się też na pierwszym miejscu brytyjskiego Amazona. Prawa zostały sprzedane do 43 krajów.

 

INNE WYDANIA

Wydanie 1: Wydawnictwo Sonia Draga, 2012, ISBN 9788375084641

 

Okładka książki Źródło: http://www.soniadraga.pl/produkt/570/thriller-i-sensacja-zanim-zasne.html

 

E-book: Wydawnictwo Sonia Draga, 2013. – Format pub, mobi. – ISBN 9788375085853

 

Audiobook:

  • Wydanie 1. – Wydawnictwo Sonia Draga, 2012. – Format mp3. – Czyta Joanna Jeżewska. – ISBN 9788375085228
  • Wydanie 2. – Wydawnictwo Sonia Draga, 2014. – Format mp3. – Czyta Joanna Jeżewska. – ISBN 9788379991389

 

Okładka audiobooka

Źródło: http://www.soniadraga.pl/produkt/1159/audiobooki-zanim-zasne-wyd-filmowe-audiobook.html

 

Powieść S. J. Watsona została zekranizowana.

Czytaj: „Zanim zasnę” film

 

 

© ecrivain
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci